3D valóságrögzítés a digitális építőiparban
Hogyan növeli a 3D pontfelhő technológia a hatékonyságot az építőiparban?
A világban egyre több vállalat választja a modern valóságrögzítési technológiákat, hogy optimalizálja az építkezési folyamatokat, javítsa a munkafolyamatok hatékonyságát és csökkentse a projektek költségeit. A technológia lehetővé teszi, hogy a földmérési és térinformatikai szakemberek mellett az ilyen irányú szakképzetséggel nem rendelkező kollégák is gyorsan és pontosan rögzítsenek komplex téradatokat az építkezési területeken, az eredményeket akár azonnal elérhetővé téve a terepen.
A valóságrögzítési technológiát egyre inkább alkalmazzák az építőiparban is. Ám ami a mélyépítési projekteket illeti – amely magában foglalja az útépítést, a különböző földmunkákat és a gépvezérlést, valamint az autópálya, híd, alagút műtárgyak vagy épp gátak építését –, a képességei és az általa adott lehetőségek még csak most kerülnek felismerésre, különösen a fenntarthatóság támogatása terén.
Megvizsgáljuk, milyen előnyökkel jár a több érzékelőből származó térbeli adatok gyűjtése átfogó munkafolyamatokat kínáló szoftver környezetet használva, és megnézzük, hogyan változtathat ezen technológiák térnyerése az építőipar a jövőjén.

Átfogó információk, csökkenő munkaidő és nagyobb áttekinthetőség
Amikor utak, hidak és alagutak építéséről van szó, óriási a lehetőség az időmegtakarításra, a biztonság növelésére és a munkafolyamatok egyszerűsítésére. Az ilyen projektek megkövetelik, hogy a felmérést végző személyzet gyakran ellenőrizze a munkát a terv alapján, mert a fontos infrastruktúrát helyesen és biztonságosan kell kiépíteni. A valóság rögzítése magabiztosságot ad mindehhez.
A valóságrögzítési technológia két fő előnyt kínál a mélyépítési feladatok terén. Az első a teljesség, ami az összetett helyszínek átfogó rögzítési lehetőségét jelenti. Aktív építkezéseken időnként előfordul, hogy kimarad egy-egy mérés, de a valóságrögzítés által kapott pontfelhőknek köszönhetően ez a hibaforrás megszűnik. Ezen túlmenően, az aktuális állapot rögzíthető a projekt teljes ideje alatt, tetszőleges mérföldköveket elérve. Ezzel nyomon követhetők a projekt életciklusa során bekövetkező változások, és azok elemezhetővé, visszakereshetővé válnak – kiváló alapot teremtve a BIM szemléletben történő projektmenedzsmentnek.

A második előny a rögzítési sebesség és a személyzet egyidejű biztonsága. A valóságrögzítési megoldások nagy adatgyűjtési sebessége azt jelenti, hogy lerövidül az emberek veszélyes körülmények között végzett munkaideje, így a felmérési csapatok kevesebb veszélynek vannak kitéve, ami fokozott biztonságot eredményez.
A valóságrögzítés mindemellett az építőipari projektek (digitális) megjelenítésének, reprezentációjának magasabb szintre emelésére is alkalmas. Ez a folyamat a pontfelhő adatokkal kezdődik, amelyek az ún. 3D mesh (rácsháló) modellek alapját adják. A hálómodell kisebb adatmérete hatékony együttműködést kínál, lehetővé téve, hogy egyszerre többen is megnézzék, feldolgozzák/felhasználják ugyanazt az objektumot valósághű környezetben. Ezek az információk bármikor a jövőben is rendelkezésre állnak, így szükség esetén visszanézhetők, visszakereshetők.
Az adatok ezután CAD-formátumúvá is alakíthatók, amely az adott, digitalizált objektum részletes számítógépes modellje. Végül pedig létrehozható egy szemantikai modell. A pontfelhő vizuális kontextust ad, és olyan szimulációkat biztosít, amelyek egyébként költségesek és szinte lehetetlenek lennének. Ezt hívjuk digitális ikernek.

Önálló és fenntartható jövő a mélyépítésben
A mélyépítés (is) a nagyobb autonómia felé halad, párhuzamosan az építőipar egészével. Egyre több és több autonóm, összekapcsolt munkaterületet és „intelligens digitális valóságot” fogunk látni – a fizikai világ digitális leképeződéseit, melyek lehetővé teszik a valós idejű hozzáférést a fizikai világ adataihoz.
Az adatok azonnali és pontos rögzítése lehetővé teszi a különböző szakemberek, szakterületek közötti kommunikáció gyorsabbá és hatékonyabbá tételét, illetve a munkafolyamatok átfogóbb megértését. Az így megszerzett adatok alapján a tervezők precízebben alakíthatják ki a projekt terveit, és lehetőségük van azonnali változtatásokra, ha szükségesek.
Ezzel lehetőség nyílik a kollaborációra az építkezési folyamat minden szereplője között, beleértve az építészeket, a tervezőket, a kivitelezőket és az ügyfeleket is. Az összes fél azonos adatokat használhat, így az együttműködés még gördülékenyebb, egyúttal csökken a hibázás, félreértés veszélye.
Mindezt a valóságrögzítési technológia teszi ezt lehetővé, és ennek eredményeként fenntarthatóbb jövőt épít az iparág számára.
Forrás: https://blog.hexagongeosystems.com/how-reality-capture-technology-increases-efficiencies-in-heavy-construction/
Leica digitális építőipari megoldások
Fedezd fel a Leica Geosystems gépvezérlési megoldásait. Kollégánk minden kérdésedre válaszol!
Lépj velünk kapcsolatba!
Kérdésed van?
További információra van szükséged? Vedd fel a kapcsolatot velünk még ma, kollégáink részletes tájékoztatást adnak neked!
Keress minket a közösségi médiában is!
további cikkeink