Hatékonyságnövelés a magasépítésben

Leica iCON robot mérőállomások

Ahogy az épületek építése egyre digitálisabbá válik, a projektek pedig nagyobbak, forgalmasabbak és összetettebbek lesznek, az építőipari szakemberek részéről minden eddiginél szélesebb körű kitűzési-, felmérési- és ellenőrzési feladat elvégzésére van szükség. Annak érdekében, hogy ezeket a feladatokat gyorsan és pontosan végezhessék – a hibák és a nem kívánt utómunkálatok minimalizálása mellett – egyre gyakrabban használnak digitális mérőeszközöket, mint például mérőállomásokat.

Mivel az építési projektek egyre nagyobb kihívást jelentenek, fejlettebb megoldásokra van szükség, amelyek intelligensebb munkafolyamatokat és automatizálást tesznek lehetővé a termelékenység maximalizálásáért. A Leica iCON robot mérőállomások, valamint a Leica iCON Build terepi szoftver használata lehetővé teszik, hogy a munkaterületen nagyobb termelékenységgel és hatékonysággal végezzük el feladatainkat a projektek során, igazodva ezzel párhuzamosan a digitális építési folyamatokhoz.

Mi is az a robotizált mérőállomás megoldás?

Ennek megválaszolására a legjobb, ha kisebb részekre bontjuk a komplex rendszert: a műszerre vagy hardverre, a szoftverre, valamint a támogatásra és a szolgáltatásokra.

Műszer: egyszerűen fogalmazva, a robot mérőállomás egy motorizált teodolit lézeres távolságmérővel, amely közvetlenül, vezeték nélkül kommunikál a tablet vezérlővel. Ezen elemek kombinálásával egyetlen kezelő távolról is vezérelheti a mérőeszközt, aminek eredményeképp sokkal több feladatot tud elvégezni, mint egy manuális (nem motorizált) mérőállomással. A Leica iCON portfóliója jelenleg két különböző típusú robot mérőállomást kínál; az iCR70 és az iCR80 modelleket.

Szoftver: a Leica iCON Build terepi alkalmazás a rendszer kulcseleme. A legfontosabb tulajdonsága, hogy dedikáltan az építőipari feladatokra szabott szoftver a terepi személyzet számára, mely lehetővé teszi, hogy közvetlenül dolgozzanak a digitális tervezési adatokkal, és precízen hajtsák végre az kitűzési-, felmérési- és ellenőrzési feladatokat. Minden utasítás és számítás a háttérben történik, biztosítva hogy a lehető legegyszerűbben és leggyorsabban dolgozhassunk a munkaterületen, kiemelten ügyelve a meghatározott építési tűréshatárok betartására.

Szolgáltatások: a legjobb megtérülés és a legmagasabb kihasználtság biztosítása érdekében a megoldásnak túl kell lépnie az általános kereteken. A célzott felhasználói képzés és a munkafolyamat-optimalizálás csak néhány példa az ügyfelek által folyamataik javítására felhasználható támogatási szolgáltatásokra. Ezen túlmenően, a (ConX) felhőszolgáltatáshoz való csatlakozás lehetővé teszi a munkaterületen dolgozók számára, hogy a legmegbízhatóbb és legfrissebb tervezési adatokkal dolgozzanak, ami tovább csökkenti a hibák kockázatát. Ugyanígy mm-es pontosságú terepi jelentések is visszaküldhetők az irodába, valós időben, amint a feladatok elkészültek, ami sokkal gyorsabb döntéshozatalt és előrehaladást tesz lehetővé.

Leica iCON Robot 70

Mivel az iCON manuális mérőállomások szintén az iCON Build szoftverrel rendelkeznek, érvényes a kérdés: „Mi teszi a különbséget valójában?” Tekintettel arra, hogy a robot mérőállomások motorizáltak, ez lehetővé teszi számukra, hogy automatikusan forduljanak, és olyan fejlett funkciókkal rendelkezzenek, amelyek egy manuális mérőállomás esetében nem megoldhatók. A legjelentősebbek ezek közül a „Dynamic Lock” (menet közbeni prizma-zárolás és -követés) és az „Auto Stake” (automatizált pontkitűzés).

Forgalmas, zsúfolt építkezéseken, az állandó akadályok miatt a műszer könnyen elveszítheti a célpont (prizma) követését. A Dynamic Lock előre jelzi a prizma pozícióját, és azonnal elkezdi keresni, majd automatikusan zárolja, amint újra láthatóvá válik. Ez minimálisra csökkenti a prizmakeresések indításának szükségességét, ha ideiglenesen szem elől veszítenénk azt.

Az Auto Stake funkció olyan (rutin)feladatokhoz a legalkalmasabb, mint például a függesztőelemek felszerelése vagy a faláttörések helyének kijelölése. A funkciót használva, a kezelőszoftver automatikusan fordítja a műszert a keresett pontra, és a lézersugár kivetítésével jól láthatóvá teszi azt. Mindehhez pedig nincsen szükség a műszerhez való visszatérésre, manuális irányzásra: ezt a mérőállomás automatán megoldja.

A rácsszkenneléshez és egyéb megvalósulás ellenőrzési eljárásokhoz egyszerűen csak meg kell adni a szoftver-felületen a mérendő területet; innen a robot mérőállomás átveszi a munkát, és önállóan végzi el az összes szükséges mérést.

Leica iCON Robot 80

Az alábbi táblázat bemutatja a robotizálásra jellemző jelentős termelékenységnövekedést, összevetve a hagyományos módszereket, valamint a manuális-, és robotizált mérőállomásokat.

Összehasonlító táblázat: manual vs robot-TPS

Mikor van itt az ideje, hogy válts a manuális mérőállomásról vagy épp a mérőszalagról?

Nagy projektek

Ha az építési projektek nagyobbak lesznek, akkor azok forgalmasabbá is válnak, és ezzel az ütemezés, határidők is gyakran sokkal szorosabbak lesznek. Egy sokoldalú robotizált mérőállomás, mint amilyen a Leica iCON Robot 80 (iCR80), gyorsabbá teszi az egyes pontok kitűzését, továbbá a minimális megszakításoknak hála, összességében jelentős időmegtakarítást eredményez. „Ezen modern megoldásoknak köszönhetően tervező szakembereink gyorsabban tervezhetnek, így több idejük marad kérdéseket feltenni, és magabiztosabbak lehetnek abban, amit csinálnak. Ez hozzájárult a csapaton belüli hatékonyság növeléséhez, mivel gyorsabban és kevesebb stresszel tudják elvégezni feladataikat” – mondta el Philippe Richard, a Bouygues termelékenységi és ergonómiai kutatás-fejlesztési igazgatója, miközben egy 23 000 négyzetméteres dokumentumfilm-projekten dolgoztak.

Komplex kitűzések

Az építészeti tervektől a rendkívül összetett MEP- és HVAC-installációkig, épületeink egyre összetettebbé válnak. Ezeket a kihívásokat segíti leküzdeni egy automatizált robot megoldás, olyan intelligens munkafolyamatokkal, melyek lehetővé teszik a mindennapi feladatok hatékonyabb elvégzését. A nagy és összetett épülettervek miatt az ausztráliai melbourne-i V Construction vállalat robotizált mérőállomásokat alkalmaz egy nagyon különleges projekthez. Könnyen belátható volt, hogy a hagyományos módszerekkel lényegesen több időt és erőforrást igényelne a kivitelezés. Douglas Thirkell, a Holme társasház – egy 14 emeletes vegyes felhasználású, folyamatosan ívelt födémekből, üvegezett függönyfalakból és erkélyekből álló – projekt egyik építési felügyelője úgy véli, hogy a hagyományos kitűzési megközelítés fáradságos és időigényes, és az esetleges késések befolyásolhatják a többi csapat munkáját. A digitalizálás és a Leica iCON robot mérőállomások alkalmazása valóban a jövő útja számukra.

Kritikus pontosság

Azok a projektek, amelyekben nincs helye a hibáknak, és minden mm-es eltérés nagy változást hozhat, remek példák az olyan felhasználási esetekre, melyek indokolják a robot mérőállomásokba való befektetést. Mike Sharp, a Mike Sharp & Son – egy luxus lakóházakat építő vállalat – vezérigazgatója kifejti: „egy konyhagyártó számára néhány milliméteres eltérés két fal között addicionális utómunkát jelenthet. A többletmunka plusz idő, pénz, és legrosszabb esetben elégedetlen vásárlókat eredményez.” Mindannyian tudjuk, hogy az építési hibák időbe és pénzbe kerülnek. Egy robotizált megoldás segíthet minimalizálni a hibákat és csökkenteni az utómunkálatokat azáltal, hogy a sebesség és a termelékenység feláldozása nélkül biztosítja a mérési/kitűzési feladatok tűréshatáron belüli végrehajtását. Mindezen előnyök mellett az iCON Build szoftvert bárki egyszerűen kezelheti, így a professzionális geodéziai háttérrel nem rendelkező alkalmazottak is.

A digitális képességek bővülésével a robot mérőállomások egyre inkább a kitűzési, felmérési és ellenőrzési feladatok elengedhetetlen eszközeivé válnak. A Leica Geosystemsnél folyamatosan fejlesztjük iCON robotizált megoldásainkat, hogy azok támogassák napjaink modern munkafolyamatait, így ügyfeleink a jövőben is állandóan növekvő hatékonyságot érhetnek el.

Shane O’Regan, senior termék-mérnök, Leica Geosystems AG

Az eredeti, angol nyelvű cikk elolvasható itt.

Leica digitális építőipari megoldások

Fedezd fel a Leica Geosystems magasépítési megoldásait. Kollégánk minden kérdésedre válaszol!

Lépj velünk kapcsolatba!

    Kérdésed van?

    További információra van szükséged? Vedd fel a kapcsolatot velünk még ma, kollégáink részletes tájékoztatást adnak neked!

    Tovább a kapcsolathoz

    Keress minket a közösségi médiában is!

    további cikkeink

    Ajánlott Bejegyzések

    • 2134 szó10,7 perc olvasásPublished On: március 4th, 2024

      Extrém robosztus ház, beépített digitális kamera és digitális irányzék, nagyméretű érintőkijelző, 300 mérési előzmény tárolására elegendő memória, ergonomikus, oldalt elhelyezett dedikált "Mérés" gomb, adapter és állvány szett, dedikált mobil applikáció. Bemutatkozik az új Disto X6 távmérő.

      Tovább olvasom
    • 2545 szó12,7 perc olvasásPublished On: január 10th, 2024

      A mélyépítésben jól ismertek a komplex projektek menedzselésének kihívásai; a szigorú határidők és költségvetések. Az iparág azonban komoly átalakulásokon ment keresztül az elmúlt években, melyhez a valóságrögzítési technológiák kiterjedt használata is hozzátartozik.

      Tovább olvasom
    • 1110 szó5,6 perc olvasásPublished On: szeptember 22nd, 2023

      2023. szeptemberétől a Leica MC1 3D gépvezérlő rendszer már a Caterpillar gyárilag telepített NGH szenzoraival is elérhető. Az új kompatibilitási opciónak első felhasználói már meg is tapasztalhatták a Leica gépvezérlési rendszer egyszerűsített telepítési folyamatát, a Caterpillar meglévő Grade 2D Assist kotrórendszerére alapozva.

      Tovább olvasom